תקשורת היא צורך בסיסי של האדם מאז שחר ההיסטוריה אלא שצורות התקשורת השתנו במידה ניכרת במהלך השנים, בעיקר עקב התפתחויות טכנולוגיות כאלה או אחרות. כיום, כשמדברים על רשתות תקשורת, מתכוונים למעשה לעולם ומלואו, עם מגוון רחב של אפשרויות. בתחום העסקי או הארגוני, בהקשר הזה, יש מספר פתרונות שמשתלבים כמעט בכל תרחיש.

רשתות מחשבים

תקשורת המחשבים מהווה משתנה בלתי נמנע במשוואה הארגונית של העסק, וזאת כפועל יוצא של ההשתלטות המאסיבית של האינטרנט על החיים שלנו בשנים האחרונות. כיום, זה ממש לא מספיק שמחשב מסוים בעסק יהיה מחובר לרשת, אלא נדרש לרוב למצוא פתרונות למגוון רחב של מחשבים. הקישוריות חשובה לא רק בין המחשבים לרשת התקשורת, אלא גם לתקשורת בינם לבין עצמם - עדכון מידע הנעשה במספר מחשבים במקביל, העברת קבצים וכיוצא בזה.

החדשות הטובות הן שכיום יצירת פתרונות תקשורת בין מחשבים בארגון, אפילו תקשורת הנראית כמורכבת, הופכת למשימה אפשרית ולעיתים גם פשוטה. יש להדגיש, בהקשר הזה, את ההתבססות ההולכת וגוברת על פתרונות ענן, במסגרתם נעזרים אנשי העסק בממשקים הנמצאים על גבי שרת חיצוני, אליהם מתחברים באמצעות רשת האינטרנט. שמירת קבצים בענן, או לחילופין גיבוי אוטומטי של המידע האגור במחשבי העסק בענן, הן חלק מהאפשרויות המוצעות כיום.

מרכזיות טלפון

רשתות תקשורת כוללות בתוכן גם מערכות המאפשרות תקשורת טלפונית, בין אם בפנים העסק ובין אם בצורה חיצונית - תקשורת עם לקוחות או ספקים, למשל. מרכזיה לעסק נראית מובנת מאליה, במצב הדברים הזה, אלא שגם כאן נכנסה הטכנולוגיה לתמונה במרוצת השנים ושינתה את חוקי המשחק לחלוטין.

המילה האחרונה כיום בתחום המרכזיות היא מרכזיית IP, הפועלת תוך התבססות על רשת האינטרנט הקיימת בכל ארגון. המרכזיות הבולטות בתחום מאגדות בתוכן מגוון רחב של תכונות ופיצ'רים, לרבות העברת שיחות, שיחות ועידה, הקלטת ורישום שיחות, שירותי עקוב אחרי, התחברות לממשקים משלימים (אינטרקום, מערכת כריזה) ועוד. העובדה שנעשה כאן שימוש ברשתות תקשורת קיימות מאפשרת להפוך את הליך ההטמעה של המרכזיות למהיר יותר, כמו גם מצמצמת עלויות בצורה ניכרת.

אז איך מתחילים?

המסקנה המתבקשת מהסקירה שהובאה כאן היא אחת: לכל עסק יש חוקים משלו, ומכאן שאנשיו צריכים לחשוב היטב על פתרונות התקשורת הספציפיים שהם זקוקים להם. את המידע הזה יוכלו בוודאי להעניק גורמים מקצועיים הפועלים בתחום הרחב והחיוני של מערכות ורשתות תקשורת. המוצרים שהוזכרו כאן, כמו גם רבים אחרים, מאופיינים בגמישות מרשימה וביכולת להתאים אותם לצרכי העסק.

תגיות: