אין ספק שבעשור האחרון זכינו ליהנות משדרוג מופלא בכל הקשור לנוחות ומהירות הגלישה באינטרנט. עם זאת, גם אם אתם נהנים ממהירות גלישה אופטימלית הודות לתשתית המתקדמת של שנת 2016, עדיין ישנם לא מעט גורמים שיכולים לחבל במהירות הגלישה שלכם ולהאט אותה. במאמר שלפניכם נפרט אודות גורמים שונים שיכולים להפוך כל אינטרנט מהיר לאיטי ועצל.

 

"אורחים בלתי רצויים"

אחד מהגורמים המשפיעים ביותר על מהירות הגלישה באינטרנט הוא כמות הגולשים על הקו. לכן, אם אתם מרגישים שלאחרונה מהירות הגלישה שלכם הולכת ונהיית איטית יותר ואותו אינטרנט מהיר כבר לא ראוי לשמו, ייתכן מאוד שאתם פשוט לא היחידים שעושים שימוש בראוטר שלכם. כבר לפני מספר שנים נטבע המושג "אינטרנט אל-חוקי", שפירושו גלישה על ראוטר של שכן או בית קפה קרוב. בהתאם לזאת, עליכם לבדוק האם הראוטר שלכם מגובה בסיסמה. אם הראוטר לא מגובה בסיסמה, מומלץ לדאוג לכך בהקדם האפשרי וגם אם כן, ייתכן שמוטב לעדכן את הסיסמה הנוכחית שכן ייתכן שהיא כבר לא כל כך סודית.

 

תוכנות מיותרות הגורמות לעיכוב

ישנו מגוון רחב של תוכנות הניתנות לגולשים בחינם, לעתים רק לתקופת ניסיון, הגורמות לנזקים שונים שלא אחת באים לידי ביטוי בהאטת מהירות הגלישה. לכן מומלץ ביותר אחת לחודש או חודשיים, בתלות בהרגלי הגלישה וההורדה, לבצע סריקה יסודית של המחשב, לאתר את התוכנות שאתם לא זקוקים להן, בדגש על אלה השואבות משאבי זיכרון ומאטות את הגלישה ולהיפרד מהן כידידים.

בהקשר זה יש לציין כי מומלץ מאוד לנקות את היסטוריית הגלישה ואת קבצי העוגיות המאוחסנים בזיכרון המחשב, שכן כל מעמסה מיותרת שהיא, תוביל להאטת מהירות הגלישה.

 

חסמים פיזיים

החיבור האופטימלי לראוטר שדרכו אתם מתחברים לרשת הוא החיבור הקווי. אם בכל זאת אתם גולשים רק באמצעות רשת אלחוטית (Wi-Fi), ייתכן מאוד שהסיבה לאיטיות הניכרת קשורה לאלמנטים פיזיים שונים המשבשים את האות ששולח הראוטר למחשב, למחשב הנייד, לטאבלט או לטלפון הסלולרי שלכם. בגדול מומלץ למקם את הראוטר במיקום כמה שיותר מרכזי, להרחיק אותו מקירות חיצוניים, לעולם לא למקם אותו בתוך מגירה או שידה מאחורי דלת ובנוסף לכך, מומלץ שלא למקם בקרבת הראוטר מכשירים שונים שעשויים לשבש את האות שלו, כמו לדוגמה טלפון ביתי נייד.

הדרך הטובה ביותר לבדוק האם הבעיה המשפיעה על מהירות הגלישה שלכם קשורה במיקום לא נכון או באלמנטים המפריעים לקליטה של האות שמשדר הראוטר היא לבדוק את גובה מהירות הגלישה כאשר המחשב מחובר לראוטר בחיבור קווי ולאחר מכן לבדוק את מהירות הגלישה כאשר המחשב מחובר לראוטר בחיבור אל חוטי. אם ישנו הבדל משמעותי בין שתי הבדיקות, ככול הנראה ישנו אלמנט מסוים המפריע לאות להגיע למחשב דרך האוויר.   

 

בעיית תשתית

במקרים מסוימים, האיטיות לא קשורה לשום אלמנט שהגולש יכול להשפיע עליו. כך, לדוגמה, ישנם קיבוצים רבים שבהם התשתית הפנימית של הקיבוץ ישנה מאוד ופשוט לא מאפשרת העברה איכותית של האות לבתי התושבים. כמו כן, ייתכן שמדובר בתקלת תקשורת הקשורה לספק האינטרנט. לכן, לפני שממהרים להרים ידיים ולקבל את האיטיות כגזירת גורל, חשוב להבין שישנם גורמים רבים המשפיעים על מהירות הגלישה ובעזרת חיפוש יסודי, ניתן יהיה בסופו של דבר לאתר את הגורם המעכב ולנטרל אותו. בהצלחה ושיהיה לכם יום מהיר.  

תגיות: