בשעה טובה סיימתם את התואר הראשון והמפרך במדעי המחשב. שמחים וטובי לב אתם יוצאים לטיול מרענן בחו"ל ואז חוזרים, חדורי מוטיבציה להתחיל לעבוד במה שלמדתם. רק שאז, כנראה, המציאות תכה בפניכם ותגלו שאתם לא היחידים בשוק העבודה שהרגע סיימו תואר במדמ"ח. בשוק עתיר בוגרים, אקדמאים בעלי תואר ראשון לא תמיד ימצאו עבודה, מה שמעלה את השאלה מה עושים הלאה?

מעבר לעצה היעילה מאוד של להוריד ציפיות ולהתכונן להתחיל במשרה זוטרה יחסית ומשם להתקדם, חלק מיועצי הקריירה יגידו לכם שאולי כדאי ליצור עבור עצמכם בידול. למה הכוונה בבידול? לעשות את עצמכם מועמדים מועדפים על פני אחרים, בעלי יתרון ייחודי שיגרום למעסיקים לרצות דווקא אתכם. איך? באמצעות הכשרות נוספות כמו קורס מקצועי או המשך לימודים לתואר שני.
אם גם אתם נמצאים במקום הזה, ומתלבטים מה מתאים לכם, הנה כמה טיפים שיסייעו לכם להחליט מה הלאה ועל ההבדלים שבין המשך לימודים לתואר שני לבין המשך הכשרה בקורס מקצועי.

תואר שני- יוקרה, עמדה ניהולית, לימוידם תאורטיים

התואר השני, בא לרבים כהמשך טבעי לתואר הראשון. התפיסה כלפי תואר שני היא עדיין של יוקרה ורבים שנהנו מתהליך הלמידה בתואר הראשון, מוצאים את לימודי התחום בתואר שני כהמשך ישיר. מה שמביא לנקודה הראשונה שחשוב לשקול-

·         האם נהנתם ממהלך הלימודים האקדמיים ומה שכרוך בהם?
זכרו כי לימודי התואר השני אולי קצרים יותר ומשכם לא כל השבוע אבל עדיין מתודות הלמידה מאוד דומות.  גם בתואר שני תצטרכו להתמודד עם עבודות, מבחנים ועבודות סיום. אם סבלתם מזה בתואר ראשון והבטחתם לעצמכם שלא תעשו זאת לעצמכם שוב, כנראה עדיף לשקול קורס מקצועי.
 

·         עוד דבר שכדאי לחשוב עליו בהקשר לתואר שני, נוגע לאופי הלימודים. תואר שני למרות שהוא מחובר יותר לתעשייה, עודנו, ברובו תיאורטי. האם חשוב לכם לצבור ידע ולהעשיר את הידיעה או שאתם רוצים ללמוד תכלס? אם עניתם על השאלה הראשונה בחיוב, הרי שתואר שני בהחלט יתאים לכם. תואר שני מעניק בסיס רחב ומוסיף ידע ודיסיפלינות לתחומים שונים שנלמדו בתואר הראשון  בצורה מעמיקה יותר.
 

·         השילוב בין עבודה במשרה מלאה לבין לימודים- אם אתם מאלה שאוהבים לשלב בין עבודה ללימודים והיא מהווה הפוגה מבורכת מבחינתכם לשגרת העבודה במשרה מלאה, הרי שתואר שני הוא בהחלט בשבילכם. משכו של תואר שני סטדנרטי הוא לרוב שנתיים, מה שמהווה תקןפה ארוכה יחסית לשלב בין השניים. כאמור, אם אתם רואים בלמידה ועבודה שילוב מבורך, הרי שתואר שני יהיה בהחלט בחירה מוצלחת עבורכם.
 

·         רוצים להכנס לתפקידים ניהוליים? תואר שני הוא המפתח. נכון, ניסיון מעשי חשוב מאוד ואף עולה על התעודות שיש לכם להציג מהלימודים ובכל זאת, אי אפשר להתעלם מכך ששוק העבודה מקדם את המיועדים לכך לתפקידי ניהול מהר יותר אם יש בידם תואר שני.

קורס מקצועי בתחום המחשבים

לעומת התואר השני שלרוב נלמד במסגרת מספר נושאים מצומצם, מספר ההכשרות המקצועיות שניתן לקחת לאחר תואר הן כמעט במספר בלתי מוגבל. מגוון ההכשרות בתחום המחשבים בשוק נעות מעיצוב גרפי, דרך שיווק אינטרנטי וכלה בקורסי ניהול רשתות.  המגוון הזה, לעיתים למי שמחפשים התמקצעות בתחום ספציפי או נישתי מאוד, יכול לסייע מאוד.

עוד נקודה לשיקול לגבי קורסים מקצועיים היא שמשכם קצר יחסית ומה שנלמד בהם מדוד ונבחר מראש. כך נוצר משך לימודים של כמה חודשים בלבד שבו לומדים כל מה שחשוב לעבודה ומסיימים את הקורס עם תעודה. בחלק ממקומות הלימוד גם מציעים אופציה לסיוע בהשתלבות בעבודה בתום הקורס, דבר שלרוב לא מציעים במסגרת לימודי תואר שני ולרבים המחפשים השבת מקצוע או דרך בטוחה לעבודה, הבחירה הזו בהחלט יכולה לסייע.

ולבסוף, קיים ההיבט הכספי- לרוב קורסים מקצועיים הם זולים יותר במחיר שלהם לעומת לימודי תואר שני. לימודי תואר שני לרוב ינועו בסכומים של כמה מאות אלפי שקלים פר כל התואר, בעוד קורסים יכולים להיות זולים יותר ולעלות כמה אלפי שקלים בלבד. אם ידכם אינה משגת משלם סכומים כאלו, יתכן שקורס יהיה שיקול נכון יותר עבורכם.

 

תגיות: